PULMONOLOG.com.pl

Pulmonolog zajmuje się rozpoznawaniem, diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką chorób układu oddechowego. Głównie dotyczą one płuc i oskrzeli, ale nie tylko.

Układ oddechowy tworzą narządy służące oddychaniu, których zadaniem jest pobieranie tlenu z powietrza i usuwanie dwutlenku węgla. Do układu oddechowego zalicza się nos zewnętrzny, jamę nosową, gardło, krtań, tchawicę, oskrzela główne i ich gałęzie oraz płuca wraz z opłucną.

Najczęściej spotykane choroby układu oddechowego to astma oddechowa, odma płucna, pylica płuc różnego pochodzenia, mukowiscydoza, przewlekła obturacyjna choroba płuc, sarkoidoza, zapalenie płuc i oskrzeli oraz śródmiąższowe choroby płuc. Najczęściej z nich spotykaną chorobą jest astma.

W śród chorób płucnych można wyróżnić choroby nabyte, wodzone, a często uwarunkowane genetycznie. Przykładem takiej choroby jest m.in. mukowiscydoza. W przeszłości wiele chorób związanych z układem oddechowym było chorobami śmiertelnymi, ponieważ były nieuleczalne. Jedną z takich chorób jest gruźlica płuc. Pomimo ogromnego postępu oraz powszechnych szczepień, wciąż zdarzają się przypadki zachorowań na tę chorobę.

Pulmonologia zajmuje się także chorobami układu oddechowego, które są bardzo rzadkie - np. ziarniak Wegenera. Choroba objawia się krwawieniem drobnych naczyń krwionośnych w układzie oddechowym lub ich niedokrwieniem. Do lekarza pulmonologa należy zgłaszać się ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu, który stwierdzi, czy dane objawy chorobowe kwalifikują pacjenta do leczenia specjalistycznego.

dwa menu
Copyright by pulmonolog.com.pl Nota prawna