Leczenie chorób zawodowych płuc


Większość zawodowych chorób płuc jest nieuleczalna, a leczenie ogranicza się do łagodzenia dolegliwości.

Leczenie chorób zawodowych płuc

Większość zawodowych chorób płuc jest nieuleczalna, a leczenie ogranicza się do łagodzenia dolegliwości. Jeśli niewydolność oddechowa postępuje, niezbędne bywa leczenie tlenem. W razie wystąpienia pierwszych objawów przeziębienia profilaktycznie podaje się antybiotyki, aby zapobiec wtórnemu zapaleniu płuc.

Pylicę berylową leczy się czasem steroidami. Hospitalizacja może być stosowana w przypadku ostrego zapalenia płuc. Pacjenci z obrzękiem płuc lub krwotokiem do płuc wymagają podłączenia do respiratora. W leczeniu pylicy węglowej stosuje się leki rozszerzające oskrzela i ułatwiające oddychanie. Steroidy zapobiegają skurczowi oskrzeli, a leki moczopędne pozwalają uniknąć gromadzenia się płynów w płucach.

Pylica krzemowa jest chorobą bardzo trudną do leczenia i właściwie nie ma skutecznego sposobu jej zwalczania. Chorym podaje się leki rozszerzające oskrzela i przeciwkaszlowe oraz antybiotyki. Płuco farmera leczy się steroidami w celu ograniczenia procesu zapalnego. Rokowania są lepsze niż w innych chorobach zawodowych płuc.

Objawy często ustępują po zerwaniu kontaktu z czynnikiem wywołującym dolegliwości. Inne metody takie jak fizykoterapia, hydroterapia lub ziołolecznictwo ma niewielkie zastosowanie w ciężkich przypadkach zawodowych chorób płuc. Jednak fizykoterapeuci uczą chorych specjalnych metod oddychania, umożliwiających oczyszczanie dróg oddechowych z wydzieliny.